Skuteczne wygładzenie skóry twarzy
Jędrna i gładka skóra twarzy z wiekiem traci sprężystość, staje się matowa i szorstka. Pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Nie możemy uniknąć upływu czasu i zmian w strukturze skóry. Ale możemy codziennie dokładać starań, aby jak najdłużej nasza cera zachowała piękny i zdrowy wygląd. Dobre nawyki, takie jak odpowiednia pielęgnacja i odżywianie, pomogą zmniejszyć głębokość zmarszczek i ujędrnić nawet najbardziej zmęczoną i osłabioną skórę twarzy.
Jak powstają zmarszczki?
Co powoduje zmarszczki? Zmarszczki mają różnorodne podłoże. Są naturalnym, fizjologicznym sygnałem mijającego czasu. Stan naszej skóry nieustannie zmienia się pod wpływem warunków zewnętrznych i wewnętrznych. Zmarszczki powstają na skutek:
- działania hormonów,
- czynników genetycznych,
- zanieczyszczeń powietrza,
- nieodpowiedniej pielęgnacji,
- diety ubogiej w witaminy i substancje odżywcze,
- nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne,
- stresu.
Rodzaje zmarszczek na twarzy
Zmarszczki mimiczne
Zmarszczki mimiczne powstają często jako pierwsze, w miejscach, w których skóra się marszczy. Są odzwierciedleniem naszej radości, śmiechu, złości, mrużenia oczu. Odbijają całą gamę uczuć i emocji. Mimika twarzy wyraża nastrój i cechy osobowości, czyli to, co nam w duszy gra. Zmarszczki mimiczne tworzą zwykle ruchy mięśni w obrębie oczu, policzków i ust. Intensywne, częste skurcze i grymasy wpływają na głębokość i liczbę powstających bruzd.
Zmarszczki mimiczne pojawiają się u kobiet między 25-30 rokiem życia. Zwykle są to tak zwane kurze łapki, czyli linie w zewnętrznym kąciku oka, tworzące mały wachlarz. Jedną z pierwszych zmarszczek jest też lwia zmarszczka, czyli zmarszczka gniewu, powstająca między brwiami, i zmarszczki poprzeczne na czole. Z czasem zmarszczki mimiczne zamieniają się w linie stałe.
Zmarszczki grawitacyjne
Pojawiają się po 45. roku życia, są wynikiem biologicznego starzenia się skóry. Wiążą się z utratą napięcia i sprężystości mięśni, zwiotczeniem i opadaniem skóry (przyciąganie ziemskie), a tym samym utratą kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu. Zmarszczki grawitacyjne są głębsze niż zmarszczki mimiczne. Powstają niezależnie od mimiki.
Zmarszczki posłoneczne
Zmarszczki posłoneczne, czyli fotostarzenie się skóry, powstają w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce lub częstego korzystania z solarium, a także na skutek niewłaściwego zabezpieczenia skóry filtrem. Efektem zbyt długiego przebywania na słońcu jest przesuszona skóra na twarzy, dekolcie i szyi.
Zmarszczki statyczne
Zmarszczki statyczne są utrwaleniem zmarszczek dynamicznych, czyli mimicznych. Wiążą się z utratą elastyny i kolagenu, działających przeciwstarzeniowo i odpowiedzialnych za młody wygląd. Zmniejsza się też poziom kwasu hialuronowego, który doskonale nawilża. Skóra na twarzy staje się cieńsza i delikatniejsza, a zmarszczki głębsze.
Zmarszczki senne
O zmarszczkach sennych mówimy, gdy skóra twarzy i dekoltu odciska się od poduszki podczas snu. Ten rodzaj zmarszczek występuje nieproporcjonalnie – w różnych miejscach pojawiają się krótsze bądź dłuższe linie. Nieraz budzimy się ze zmarszczkami tylko z jednej strony i na jednej części ciała, np. na lewym policzku. Zmarszczki na dekolcie są wynikiem spania na brzuchu.
Naturalne sposoby na zmarszczki
Całkowite uwolnienie się od zmarszczek nie nie jest możliwe, są one naturalnym objawem upływającego czasu. Możemy jednak złagodzić występujące objawy. Jeśli zastanawiasz się, jak wygładzić twarz, pamiętaj, że w walce ze zmarszczkami istotne jest ujędrnienie, wzmocnienie i uelastycznienie skóry. Bez względu na wiek warto wdrożyć do codziennej pielęgnacji dobre nawyki. Podstawą pięknej i sprężystej cery, zachowującej długo młody wygląd, jest zdrowy tryb życia. Bogata w składniki odżywcze dieta, obfita w świeże warzywa, owoce, ryby morskie, wodę i ziołowe herbaty, regenerujący sen, ruch na świeżym powietrzu, który dotlenia organizm, to tylko niektóre wspierające działania. Aby zmniejszyć powstawanie i widoczność zmarszczek warto również unikać stresu, zmęczenia i używek w postaci alkoholu i papierosów oraz dbać o harmonię w życiu zawodowym i prywatnym. To wszystko wyraźnie i dobroczynnie wpłynie na kondycję naszej skóry, odżywi ją, wzmocni i zregeneruje – spowolni proces zmian wywołanych upływem czasu. Cera stanie się promienna i odzyska młodzieńczy wygląd, a my dobre samopoczucie.
Krem i serum przeciwzmarszczkowe
W redukcji zmarszczek warto zaprzyjaźnić się z kosmetykami zawierającymi filtr przeciwsłoneczny. Warto też unikać intensywnego słońca, z opalania korzystać z umiarem. Oprócz kremu z filtrem opłaca się używać kosmetyków mających w swoim składzie kolagen i elastan, które odpowiadają za napięcie skóry twarzy. Idealne będą krem i serum przeciwzmarszczkowe, opóźniające efekty starzenia się skóry.
Serum działa w głębszych warstwach skóry. Serum anti-age MONA LABⓇ No 02 ujędrni Twoją skórę dzięki witaminie C zawartej w ekstrakcie ze śliwki kakadu. Kosmetyk przygotowany na bazie wielu badań i doświadczeń da widoczne efekty odmłodzenia i regeneracji. Serum przeciwzmarszczkowe zmniejszy widoczność zmarszczek i zapewni efekt liftingu skóry.
Krem ujędrniająco-wygładzający MONA LABⓇ No 04 nie tylko zmniejszy głębokość zmarszczek, ale także ładnie wyrówna i rozświetli skórę. To dzięki drogocennym składnikom: wyciągowi z łodygi algi Undaria Pinnatifida, traganka błotnistego i witaminy B3. Krem ma lekką i aksamitną konsystencję, dobrze się wchłania. Doskonale nadaje się do stosowania w pielęgnacji wieczornej i pod codzienny makijaż.