Przebarwienia na twarzy – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?
O aksamitnej i gładkiej cerze, która nie stwarza problemów, marzy każdy. Tymczasem zdarza się, że musimy mierzyć się z różnego rodzaju trudnościami – pękającymi naczynkami, głębokimi zmarszczkami bądź przebarwieniami? Te ostatnie bywają niezwykle trudne do usunięcia. Skąd się biorą przebarwienia na twarzy i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy w naszym artykule.
Przebarwienia na twarzy – czym są?
Niedoskonałości twarzy w postaci ciemnych plamek to bardzo częste zjawisko. Skóra twarzy rzadko kiedy ma jednolity odcień. Uporczywe defekty skórne, które nie chcą zniknąć, stają się nieraz źródłem frustracji. Jasno- bądź ciemnobrązowe plamki trudno jest zamaskować, a tym bardziej usunąć. Co zrobić, żeby zmniejszyć widoczność przebarwień na twarzy? Czy można się ich pozbyć na zawsze?
Za przebarwienia odpowiedzialna jest melanina, czyli pigment, który nadaje skórze kolor. Nadmierna produkcja melaniny w jednym miejscu prowadzi do powstania odbarwień skórnych. Dzieje się tak za sprawą nieprawidłowego działania melanocytów – komórek produkujących melaninę.
Przyczyny przebarwień na twarzy
Przebarwienia na twarzy mają różne źródła. Pojawiają się na skórze niemal w każdym wieku, choć częściej dotykają kobiet powyżej 50.-60. roku życia. Do najczęstszych przyczyn przebarwień zaliczamy:
- czynniki genetyczne – dziedziczenie podatności na występowanie przebarwień,
- starzenie się skóry – z wiekiem skóra się zmienia, wiotczeje, traci napięcie i poziom wilgoci, w osłabionych miejscach gromadzi się melanina, co prowadzi do powstania różnego rodzaju plamek na twarzy (plamy starcze),
- nadmierna ekspozycja na słońce – przebarwienia mogą pojawić się, gdy nasza skóra zbyt długo wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, wysoka temperatura wpływa także na ogólną kondycję skóry, która pod wpływem gorąca się przesusza i traci sprężystość,
- zmiany hormonalne – ciąża, antykoncepcja, menopauza, dysfunkcje tarczycy, które zaburzają prawidłowy, ogólny stan zdrowia,
- choroby skóry, stany zapalne – przebarwienia na czole, policzkach po trądziku, łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry,
- przyjmowanie niektórych leków – antykoncepcyjnych, antybiotyków, leków przeciwzapalnych.
Rodzaje przebarwień na twarzy
Melazma, inaczej ostuda – to typ przebarwień, które powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i na skutek zmian hormonalnych, ciąży, antykoncepcji. Występują przede wszystkim na czole, policzkach, w okolicy warg i nosa w postaci symetrycznych ciemnych plam. Te defekty kosmetyczne mogą się nasilać pod wpływem słońca.
Posłoneczne – są wynikiem poparzeń słonecznych i nadmiernej ekspozycji na słońce, dotykają głównie osoby o ciemnej karnacji, które mają w organizmie więcej melanocytów odpowiedzialnych za produkcję melaniny.
Pozapalne – powstałe po chorobie skórnej typu trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, zmiany alergiczne, ale również na skutek uszkodzeń mechanicznych, np. po depilacji.
Piegi – różnej wielkości jasno- bądź ciemnobrązowe plamki, występujące nieregularnie na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach, pojawiające się w wyniku zbyt dużego nasłonecznienia. Dotyczą osób o jasnych bądź rudych włosach i jasnej karnacji.
Plamy starcze (soczewicowate) – są zmianami skórnymi pojawiającymi się wraz z wiekiem i starzeniem się organizmu. Są także efektem wieloletniego działania promieniowania słonecznego. Początkowe jasne plamki występujące na rękach i twarzy zmieniają z czasem kolor na ciemniejszy. Mogą występować na skórze w skupiskach lub pojedynczo.
Domowe sposoby na przebarwienia
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Szybki sposób na przebarwienia raczej nie istnieje. W redukcji plam pigmentacyjnych istotna jest właściwa= pielęgnacja, systematyczność, cierpliwość i wytrwałość. Warto używać kosmetyków, które zmniejszają produkcję melaniny i rozjaśniają ciemne plamy. Takie produkty często redukują widoczność przebarwień nawet o 80% i zapobiegają ponownemu gromadzeniu się barwnika.
W walce z przebarwieniami ważna jest ochrona przeciwsłoneczna i stosowanie przez cały rok kremu na dzień zawierającego filtry UVA i UVB (faktor minimum SPF30). Skuteczny jest również peeling do twarzy, który ściera martwy naskórek i warstwę zewnętrzną przebarwienia, oraz fluid maskujący ciemne plamki na skórze. Nie zapominajmy również o starannym demakijażu, który usunie ze skóry zanieczyszczenia.
Serum rozjaśniające przebarwienia
Do codziennej pielęgnacji zmian skórnych przeznaczone są kosmetyki MONA LABⓇ. Skórę z przebarwieniami rozświetli serum rozjaśniające MONA LABⓇ No 03 w postaci emulsji. Produkt ujednolica odcień cery, regeneruje ją i intensywnie odżywia. Rozjaśnia, nadaje skórze blask i przywraca jej promienny wygląd, zmniejsza przebarwienia i opóźnia efekty starzenia. Serum jest idealne dla skóry wrażliwej, podatnej na podrażnienia i zaczerwienienia.
Aby przyspieszyć redukcję przebarwień, warto zastosować także serum nawilżające z efektem glow MONA LABⓇ No 01. Produkt o lekkiej, aksamitnej formule pięknie rozjaśni ciemne plamki na twarzy, nada sprężystość i elastyczność osłabionej i przebarwionej cerze. Nawilży skórę, uczyni ją miękką i przyjemną w dotyku.